czy energa

Czy Energa opuści giełdę?

Czy Energa opuści giełdę?

Czy Energa opuści giełdę? Możemy zauważyć, że decyzje PKN Orlen prowadzą do wycofania akcji Energi z giełdowego obrotu. Czy wiemy, co spowodowało taki obrót działań? Okazuje się, że nowy właściciel tej gdańskiej spółki jest w trakcie tworzenia koncernu multienergetycznego. Ma on w planach ułożenie struktury grupy na nowo. Możemy mówić więc o modelowym przykładzie tego, jak polityka wpływa na wartość firmy.

Energetyka na giełdzie

Pośród czterech głównych spółek energetycznych, Energa może być pierwszą, która opuści warszawski parkiet. Warto podkreślić, że spółka zadebiutowała jako czwarta na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Pod względem wielkości zaś jest ona trzecia wśród dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Energa przeszła bardzo dużą przemianę w ostatnich latach, której skutki są ciągle obecne.

Czy Energa mogła być polskim Enelem?

Spółka energetyczna, o której mowa, zadebiutowała w 2013 r. Cena jej akcji wzrosła do 25 zł w porównaniu do początkowej wartości 15 zł. To właśnie on miała kluczowe znaczenie w rozwoju tzw. inteligentnych się energetycznych, a nawet miała szansę stać się polskim Enelem. Włoską firmę Enel również kontroluje państwo, a dzisiaj radzi sobie świetnie na giełdzie ze względu na inwestycję w nowe technologie oraz odnawialne źródła energii. Do tego spółce wyszło na dobre odejście od węgla, czy coś, co w naszym kraju planuje PGE. mimo sprzeciwu polskich górników.