akcje

Akcje – opłaty, prowizje i zyski, wynikające z inwestycji

Akcje – opłaty, prowizje i zyski, wynikające z inwestycji

Akcje – opłaty, prowizje i zyski, wynikające z inwestycji. Czy inwestowanie w papiery wartościowe jest czymś bardzo kosztownym? Tak naprawdę nie, ale pewne koszty trzeba jednak ponieść, jeśli chce się być graczem giełdowym. Bywa tak, że prowadzenie podstawowych wersji danego rachunku inwestycyjnego jest bardzo tanie lub nawet darmowe. Jeśli jednak mamy większe wymaga i chcemy skorzystać z bardziej prestiżowych opcji, musimy nieco dopłacić. Chodzi tu na przykład o dostęp do określonych serwisów informacyjnych albo większę kontrolę arkusza zleceń. Gdy korzystamy z podstawowego pakietu, to zwykle możemy zapoznać się tylko z najlepszą ofertą kupna/sprzedaży. Mamy również dostęp do notowań, a taki skromny pakiet powinien wystarczyć każdemu inwestorowi, który dopiero zaczyna przygodę na giełdzie.

Prowizje za transakcje kupna i sprzedaży

Nikt nie lubi odprowadzać prowizji, ale to właśnie na nich zarabiają domy maklerskie. Za każdym razem, gdy zrealizujemy transakcję kupn/sprzedaży, dom maklerski pobiera określoną kwotę. Standardowa prowizja na polskim rynku akcji wynosi 0,39% od pojedynczej dyspozycji. Niektórzy brokerzy oferują jednak mniejsze prowizje, nawet takie wynoszące 0,20%. Mamy też również pojęcie prowizji minimalnej, która może wynosić 3-5 zł za pojedyncze zlecenie.

Liczmy zyski i straty!

Kiedy założymy zlecenie, tracimy przez chwilę panowanie nad swoimi pieniędzy. W takiej sytuacji przejmuje je rynek i wszystko zależy od decyzji jego uczestników. To od nich właśnie zależy, czy ceny naszych akcji będą malały, czy rosły. Dobrzy inwestorzy mają swoje strategie, które pozwalają im przewidzieć, co w danej chwili jest opłacalne. Pod tym względem rynek akcji jest bardzo podobny do rynku walut czy metali szlachetnych.

Istnieją pewne uniwersalne zasady, np. oczywistym jest, że powinniśmy sprzedać akcję drożej, niż ją kupiliśmy. Wtedy jesteśmy na plus, ale musimy też wziąć pod uwagę prowizję, jaką odprowadziliśmy. Jeśli jednak sprzedamy akcje zbyt tanio, to będziemy na minusie, więc musimy uwzględniać wiele różnych czynników, jeśli chcemy ocenić rentowność naszych inwestycji. Pamiętajmy też, że od zysków kapitałów, jakie osiągniemy w skali roku, musimy odprowadzić podatek. Chodzi o tak zwany podatek Belki, który wynosi 19%.