kryptowaluty

Kryptowaluty a waluty tradycyjne – czy aż tak się różnią?

Kryptowaluty a waluty tradycyjne

Kryptowaluty a waluty tradycyjne. Jeśli mowa ogólnie o walutach, to inwestowanie w nie wymaga często po prostu spekulowania. Trzeba wykazać się pewnym zmysłem przewidywania, aby decydować, które jednostki monetarne warto kupić, aby potem móc korzystnie  sprzedać. Trzeba jednak brać pod uwagę pewne wahania na giełdzie, które mogą się mieścić w granicach do kilkudziesięciu groszy. Tak właśnie waluty rosną, spadają i trudno przewidzieć, czy tym razem spadną jeszcze bardziej, czy może powrócą do wzrostu. Przykładem jest dolar amerykański, na którym można zarobić, jeśli kupi się go, gdy jest odpowiednio tani i sprzeda się w chwili wzrostu. Podobnie wygląda sytuacja, gdy inwestujemy w kryptowaluty.

Długoterminowe inwestycje

Zawsze możemy zostawić nasze inwestycji długoterminowe bez ingerencji i zobaczyć, co się okaże. Jest to jednak loteria, a za przykład możemy sobie wziąć wymianę złotych obce waluty. Załóżmy, że chodzi o euro, funty, korony norweskie, franki, korony szwedzkie, ruble, korony czeskie, juany, jeny i dolary amerykańskie. Gdybyśmy zainwestowali w ten sposób w marcu 2011 r. to w marcu 2020 r. bylibyśmy na plusie. Jedynie trzy z wymienionych wyżej walut przyniosły bym nam straty. Najwięcej stracilibyśmy na rublach (aż 45% kapitału), ale nadal nie przewyższyłoby to zysków. Najwięcej zarobilibyśmy na dolarze amerykańskim (powyżej 34% zysku) oraz na franku (powyżej 32% zysku).

Kryptowaluty

Wydaje się, że gdybyśmy zainwestowali w kryptowaluty, moglibyśmy na tym naprawdę dużo zyskać. W 2010 r. jeden bitcoin kosztował mniej więcej 2,53 zł, a w pierwszej połowie 2020 r. jego cena wynosiła 35 tys. zł. Mamy więc do czynienia z zyskiem na olbrzymim poziomie, jakim jest 1 376 083, a to przewyższa wszystkie wymienione wcześniej waluty. Szczyt bitcoina miał miejsce w grudniu 2017 r., a jej notowania wynosiły wtedy ok. 20 tys. dolarów, co można przeliczyć na 76 tys. zł.

Jak widać, rynek kryptowalut rządzi się podobnymi prawami, co rynek walut tradycyjnych. Nadal trzeba się opierać na różnego rodzaju spekulacjach i nigdy nie możemy mieć pewności, jak wygląda przyszłość danej waluty. Dzisiaj wiemy, że osoby, które inwestowały w bitcoina 10 lat temu, mogą się cieszyć znacznym zyskiem, ale czy wtedy było to takie oczywiste?

Kryptowaluty i transakcje na kryptowalutach są w pełni legalne, wiec możemy je swobodnie kopać, kupować, sprzedawać, stakować, hodlować. Ale też musimy płacić podatek od dochodów wykazanych na transakcjach kryptowalutowych, który wynosi 19%. Z aplikacją Cryptiony szybko i łatwo rozliczysz podatek od handlu na kryptowalutach: https://cryptiony.com