Domowy budżet w 2022 roku- jak zadbać o swoje finanse?

Nie trzeba spędzać długich godzin w sklepie, ani oglądać każdego dnia wiadomości, aby zobaczyć szybkie tempo wzrostu cen. Niestety nie tylko dobra luksusowe drożeją, ale również zwykłe produkty spożywcze. Ze względu na wysokie rachunki i kwoty na paragonach coraz częściej pada decyzja o kontroli domowego budżetu. Nowy rok jest idealnym momentem na rozpoczęcie zapisywania wydatków i ograniczania tych najbardziej zbędnych. Przed zakupem notesu lub otworzeniem pliku w wordzie, warto dowiedzieć się więcej o planowaniu i kontrolowaniu domowego budżetu. W jaki sposób podejść odpowiednio do wyżej wymienionego tematu?

Spisywanie wydatków

Może się wydawać, iż skrupulatne notowanie kwot z paragonu (nawet tych najmniejszych) to proces zjadający masę czasu. Niemniej jednak dobra organizacja dnia pozwoli na łatwe przebrnięcie przez stertę rachunków i faktur. Najtrudniejsze zadanie w spisywaniu wydatków to pamiętanie o każdorazowym zabraniu paragonu- a może się zdarzyć i tak, że nie zostanie on wręczony przez sprzedawcę. W takiej sytuacji należy pamiętać, aby poprosić o wydanie rachunku i sprawdzić, czy wszystko zostało dobrze wprowadzone na kasę fiskalną. Paragony powinno umieszczać się w teczce i trzymać przynajmniej do końca miesiąca, aby zaczynając kolejny miesiąc móc sprawdzić swoje wydatki jeszcze raz.

Jedno miejsce na pieniądze

Jedną z głównych przyczyn uciekania pieniędzy jest trzymanie ich w gotówce, ponieważ ciężko jest kontrolować monety i banknoty jednoczenie; byłoby trzeba liczyć zawartość portfela każdego wieczora, a nawet i po zakupach. Konto bankowe pokazuje posiadaną sumę już po kilku kliknięciach w ekran telefonu komórkowego. To na pewno dużo łatwiejszy sposób kontroli swoich finansów. Trzymanie wszystkich posiadanych pieniędzy w jednym miejscu pozwoli spojrzeć z innej perspektywy na zakupy w osiedlowych, zazwyczaj drogich sklepach.

Dobrym rozwiązaniem będzie również przemyślenie decyzji o założeniu konta oszczędnościowego. Posiada ono masę zalet i możliwości, o których więcej dowiedzieć się można w innym artykule. 

Tabelki

Podstawą podstaw w dbaniu o domowy budżet jest tabelka. Może być ona zrobiona w darmowym lub płatnym programie przeznaczonym do tego typu prac, lub stworzona przy pomocy linijki w zwykłym zeszycie w kratkę. Możliwości pozyskania tabelek jest naprawdę wiele- szczególnie teraz, kiedy w internecie znaleźć można dosłownie wszystko; również gotowe wzory do wykorzystania podczas planowania domowego budżetu. Niezależnie od wybranej formy zapisywania kwot z rachunków i paragonów trzeba pamiętać, że połową sukcesu jest prawidłowe rozpisywanie wszystkich wydatków. Tabelka powinna składać się z kilku kolumn, które przeznaczone są na inne wydatki: dom, rachunki, jedzenie, rozrywka, nagłe wydatki. Dzięki tak opracowanemu dokumentowi pod koniec miesiąca zobaczyć można wiele błędów w wydawaniu pieniędzy.