domeny

Domeny – czy warto w nie inwestować?

Domeny – czy warto w nie inwestować?

Domeny – czy warto w nie inwestować? Kiedy inwestujemy w domeny, pamiętajmy, że może dotyczyć to inwestowania na rynku pierwotnym i wtórnym. Jeśli chodzi o ten pierwszy, to wygląda to w ten sposób, że wykupujemy domenę, aby móc sprzedać ją, kiedy nabierze wartości. Odbywa się to poprzez rejestrowanie wolnego adresu dla witryny internetowej, który zamierzamy odstąpić przyszłemu kupcowi. Bardzo często jednak domenami handluje się na rynku wtórnym, poprzez wykupienie adresu zarejestrowanego dla istniejącej już witryny.

Jak działają domeny?

Kiedy rejestrujemy stronę internetową, wybieramy dla niej odpowiednią domenę. Nie dostajemy jej jednak na dożywotnią własność, ale są one przyznawane w formie abonamentu. Bywa tak, że adres internetowy, który wycenia się na bardzo duże pieniądze, może nagle wygasnąć. W takiej chwili sprytny inwestor rejestruje tę domenę po niskiej cenie i już jest gotowy do zyskownej sprzedaży.

Jeśli jednak chcemy myśleć na poważnie o domenach, nie powinniśmy liczyć na taki „cud”. Sytuacje takie zdarzają się rzadko, bo właściciele cennych domen zwykle pamiętają o tym, aby je w odpowiednim momencie przedłużyć. Drugą sprawą jest to, że nawet jeśli właścicielowi taka domena się „wymknie”, to trudno, abyśmy mieli realną okazję zapolowania na nią. Wszak wielu jest inwestorów, którzy korzystają ze specjalnych algorytmów, wyłapujących takie zdarzenia.

Czy warto?

Na pytanie, czy warto inwestować w domeny, każdy powinien sobie odpowiedzieć samemu. Możemy jednak zauważyć pewien rozwój na polskim rynku domen. Bardzo trudno jest znaleźć wolną nazwę dla naszej strony, która byłaby chwytliwa i atrakcyjna. Dlatego właśnie wiele osób jest gotów zapłacić za dobrą domenę, zwłaszcza jeśli ma poważne plany wobec swojej strony internetowej. Takiej osobie zdecydowanie zależy na tym, aby jego witryna była często odwiedzania, a to nierzadko wymaga prostego i zapadającego w pamięć adresu.