Wakacje – trudny czas dla pracowników branży transportowej

Sezon urlopowy – zwiększony ruch na drogach i większe ryzyko wypadku

Zwiększony ruch w okresie wakacyjnym jest spowodowany wyjazdami krajowymi oraz zagranicznymi. Kurorty na okres wakacyjny przygotowują specjalne atrakcje dla gości oraz rozszerzają swoją ofertę w taki sposób, żeby zadowolić możliwie najwięcej klientów. W tym okresie są również otwarte wszystkie ośrodki działające sezonowo. Dodatkowo w krajach najchętniej odwiedzanych przez Polaków okres wakacyjny to czas najwyższych temperatur oraz aury sprzyjającej turystom.

Wszystkie te czynniki zachęcają do wyjazdów i powodują wzmożony ruch drogowy. Stanowi to znaczne utrudnienie dla zawodowych kierowców. Intensywny ruch oznacza podwyższone ryzyko wypadków skutkujących uszkodzeniem pojazdu, przewożonych produktów lub urazem kierowcy. Każda z tych sytuacji może spowodować opóźnienia w dostawach, co rzutuje na działalność całej firmy transportowej.

Kolejnym utrudnieniem związanym ze wzmożonym ruchem są potencjalne korki na drogach. Kiedy w ruchu drogowym bierze udział wiele osób, wystarczy jedno niewielkie zdarzenie, aby zablokować pas ruchu lub całą jezdnię na kilka godzin. Zwiększa to oczywiście ryzyko opóźnień przy realizacji zlecenia. Kierowca, chcąc zdążyć na czas, może być zmuszony do zmiany trasy. Bez efektywnych narzędzi i przy braku kontaktu ze spedytorem, wybrany kurs może okazać się zbyt długi, by uniknąć kar umownych.

Czas remontów na drogach

Kiedy dopisuje pogoda, na drogach pojawiają się ekipy remontowe. I choć planowane długotrwałe remonty zwykle zapowiadane są z wyprzedzeniem, brak odpowiedniej organizacji ruchu może przyczynić się do powstawania korków. Niektóre drogi na czas remontu zostają kompletnie wyłączone z użytku, a kierowcy są kierowani na objazdy. Dlatego tak ważne jest, by kierowca, wyruszając w długą trasę, miał dostęp do stale aktualizowanych map, które poinformują go o istotnych zdarzeniach w ruchu drogowym na realizowanej trasie.

Lokalizacja pojazdów i zawsze aktualne mapy od WEBFLEET

W tym trudnym okresie dużym ułatwieniem dla firm transportowych jest korzystanie z systemów teleinformatycznych, np. WEBFLEET od Webfleet Solutions. Ułatwiają one kontakt z kierowcą, dlatego w przypadku utrudnień firma może od razu reagować. Lokalizacja GPS jest niezwykle pomocna przy ustaleniu przebiegu trasy – w łatwy sposób kierowca może przeanalizować przebieg kursu i sprawdzić, która opcja będzie najbardziej korzystna pod względem bezpieczeństwa i czasu realizacji. Dodatkowo monitoring pojazdów daje firmie możliwość kontroli w jakim miejscu aktualnie znajduje się kierowca. Ułatwia to organizację pracy oraz planowanie kolejnych zleceń.

Okres wakacyjny to trudny czas dla firm transportowych i zawodowych kierowców. Wzmożony ruch na drogach zwiększa ryzyko zatorów, opóźnień oraz zdarzeń losowych. Jednak istnieje szereg rozwiązań, które ułatwiają pracę nie tylko kierowcom, ale również spedytorom, zajmującym się planowaniem i wytyczaniem tras dla kierowców.