stopy procentowe

Stopy procentowe a rynek walut – jak to wygląda

Stopy procentowe a rynek walut – jak to wygląda

Stopy procentowe a rynek walut – jak to wygląda? Kiedy inwestujemy w waluty, musimy pamiętać o wielu czynnikach, a jednym z nich są oprocentowania lokat i kredytów oferowanych przez banki. Takie oprocentowanie zależy w dużej mierze od decyzji banków centralnych różnych państw, ale też od Europejskiego Banku Centralnego. To one właśnie decydują o poziomie stóp, czego celem jest np. ochrona państwowej gospodarki przed niechcianymi skutkami inflacji i deflacji.

Jakie znaczenie dla rynku walut mają stopy procentowe?

Jakie znaczenie dla rynku walut mają stopy procentowe? Jeśli jedno państwo ma wyższe stopy procentowe niż to można zauważyć w innym państwie, zawsze odbije się to na giełdzie. Chodzi tutaj o rentowność obligacji skarbowych w danych krajach. Zależność wygląda tak, że jeśli istnieje duże zainteresowanie rentownymi obligacjami to rośnie popyt na walutę. Taki popyt zwykle zwiastuje wzrost jej wartości.

Czy można stosować sztuczki?

Wydawałoby się, że kluczem do sukcesu może być tutaj sztuczne wywoływanie popytu na obligacje. Niestety, w praktyce okazuje się to niemożliwe, a problemem są tu czynniki gospodarcze. Jeśli poziom stopy procentowej jest przesadnie zawyżony, to możemy być pewni, że straci na tym gospodarka. W takiej sytuacja osoby prywatne, ale też firmy, zrezygnują z brania kredytów, inwestowania i konsumpcji. Efekt będzie tak, że Produkt Krajowy Brutto znacznie spadnie, więc nie ma powodu, aby zależało nam na wysokich stopach procentowych.

Działania banków centralnych

Jakie działania mogą podejmować banki, aby choć trochę złagodzić skutki różnego rodzaju zagrożeń na światowym rynku? Taka sytuacja zdarzyła w się marcu br., kiedy było wiadomo, jak zareagować w obliczu pandemii koronawirusa. Miała ona wpływ na dostawę towarów czy płynność produkcji. Sytuacja pandemiczna w znacznym stopniu odbiła się na branży rozrywkowej i turystycznej. W niektórych krajach (np. USA i Wielka Brytania) banki centralne podejmowały decyzję, dotyczące cięcia stóp procentowych. O co chodzi w takiej strategii? Przede wszystkim o zwiększenie płynności finansowej na rynku.