Sprawdź, jakie zmiany nastąpią w Polskim Ładzie!

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nastąpią poważne zmiany w Polskim Ładzie. „Rzeczpospolita” nieoficjalnie ustaliła, że w życie wejdzie niższa składka na NFZ. Przedsiębiorcy będą płacić 4,8% składki zdrowotnej (zamiast 9%). Nie można jednak powiedzieć, że jest to drastyczne obniżenie wydatków wobec Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto wspomnieć także o projekcie nowego podatku przychodowego. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Fala krytyki na rząd

Rząd planował wprowadzenie 9% składki zdrowotnej od dochodów. Trzeba podkreślić, że niemożliwe byłoby jej potrącenie od podatku. Spotkało się to z wielkim oburzeniem przedsiębiorców. Fala krytyki, która spłynęła na rząd, sprawiła, że w projekcie zaszły gruntowne zmiany. Początkowo rozważano stopniową podwyżkę składki na NFZ, jednak pomysł odrzucono. Wielokrotne podwyżki negatywnie wpłynęłyby na elektorat. Najbezpieczniejszym wariantem jest więc jednorazowa podwyżka, które jednocześnie nie będzie ekstremalnie wysoka. Stanęło na 4,8%, jednak warto pamiętać, że informacje nie zostały jeszcze oficjalnie ogłoszone. Zostaną one zaprezentowane na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów – wydarzenie odbędzie się w najbliższy poniedziałek (13 września). We wtorek projekt zmian podatkowych zostanie zatwierdzony przez rząd. Najpóźniej 15 wrzaśnie trafi on pod obrady Sejmu. Takie doniesienia można przeczytać w „Rzeczpospolitej”, która wydaje się być wiarygodnym źródłem.

Nowa wersja podatku przychodowego

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że rząd wprowadzi także nową wersję podatku przychodowego. W „Rzeczpospolitej” można przeczytać:

 (…) do ostatniej chwili będą się jednak ważyły losy, czy będzie on dobrowolny dla wszystkich i wyniesie 0,4 proc. przychodów z licznymi ulgami i odliczeniami, czy też 1 proc. dla przedsiębiorców z przychodami powyżej 50 mln euro i będzie obowiązkowo płacony, jeśli naliczony przez firmę CIT będzie niższy od 1 proc. jej przychodów w Polsce.

Tadeusz Kościński w rozmowie z Polskim Radiem 24 potwierdził, że zmiany podatkowe są niewykluczone. Minister zdradzić, że rząd jest na etapie obrad i rozmów.