portfel inwestycyjny

Portfel inwestycyjny – o co właściwie w nim chodzi?

Portfel inwestycyjny – o co właściwie w nim chodzi?

Portfel inwestycyjny – o co właściwie w nim chodzi? Inwestowanie wymaga bardzo szczegółowego planowania, bo bez tego może być z nami krucho. Pomocny w tym jest tak zwany portfel inwestycyjny, z którego korzystają inwestorzy, aby lepiej rozplanować swoją działalność.

Czym jest portfel inwestycyjny?

Portfel inwestycyjny to po prostu ogół naszych inwestycji za równo rzeczowych, jak i kapitałowych. Żebyśmy mogli inwestować skutecznie, musimy sobie taki portfel dobrze zbudować. Kiedy myślimy o naszych planach inwestycyjnych bierzemy pod uwagę takie czynniki jak posiadane przez nas aktywa oraz środki, które możemy ulokować.

Taki portfel inwestycyjny również należy w odpowiedni sposób podzielić, a na czym polega ten podział? Jednym z kryterium podziału jest poziom ryzyka, który towarzyszy konkretnym aktywom. Poza tym trzeba ocenić poziom płynności, co oznacza możliwość sprawnego zamienienia aktywów na środki pieniężne. Dla przykładu nieruchomości i dzieła sztuki są aktywami o niskiej płynności, a więc niełatwymi do spieniężenia. Wysoką płynnością zaś cieszą się złoto i waluty.

Różni inwestorzy, różne potrzeby

Pamiętajmy też o lokowaniu kapitału w sposób zróżnicowany. Każdy ma swoje własne cele inwestycyjne, odmienną sytuację majątkową, a także różnimy się pod względem zdolności do oceniania ryzyka. Jeśli chcemy lepiej zrozumieć swoje potrzeby, może poszukać w internecie bezpłatnych ankiet. Dzięki nim dowiemy się, jakim typem inwestora jesteśmy, co dużo bardziej ułatwi nam poruszanie się na rynku. Wtedy łatwiej będzie nam decydować o tym, w co i jak powinniśmy inwestować.

Większe ryzyko, to większe zyski

Nikogo nie trzeba przekonywać, że większe ryzyko oznacza niekiedy większe zyski. Można jednak też stracić wszystko. Kto zainwestował w Bitcoina w 2011 roku 1000$, dziś miałby ich aż 20 milionów. Podobnie było z Teslą czy z polskim rodzimym CD Projektem. Musimy jednak pamiętać, że aktywa powodujące ogromne zyski, często są kompletnie oderwane od realnej gospodarki. Idąc dalej niektórzy inwestują w sztukę, domeny internetowe czy nawet leciwe alkohole. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić. Rozgrywka w kasynach online które znajdziemy chociażby na Kasyna.pl, to już bynajmniej nie jest inwestycja. Zarobek może być duży, podobnie jak i utrata kapitału. To jednak już jest hazard i trzeba wyznaczyć sobie świadomie granicę.

Ogólne porady

Jest kilka ogólnych zasad, których powinniśmy się trzymać, jeśli chcemy dbać o nasze inwestycji. Bardzo ważna jest dywersyfikacja, która powinna stanowić istotny punkt naszej strategii. Pamiętajmy też, żeby uczyć się na błędach, ale nie możemy uważać za pewnik wszystkiego, co udało się w przeszłości. Takie podejście było właśnie jednym z powodów sławnego kryzysu finansowego, jaki miał miejsce w 2008 r. Rynek nieruchomości miał się wtedy bardzo dobrze, więc mało komu przyszło do głowy, że to się może zmienić. Na koniec pamiętajmy o szczegółowym planowaniu i systematyczności!