Makler – kim jest i jakie wynagrodzenie otrzymuje?

Coraz więcej osób swoje wolne pieniądze inwestuje na giełdzie. Jest to legalna i ogólnodostępna metoda powiększania swojego kapitału. 

Na początku drogi z giełdą warto skorzystać z pomocy osoby doświadczonej w tej dziedzinie. Taką osobą jest makler giełdowy. Czym zajmuje się osoba, której powierzamy swoje oszczędności? Na jakie zarobki może liczyć?

Kim jest makler?

Makler to osoba, która pośredniczy w transakcjach między rynkiem giełdowym, a inwestorem. Jego głównym zadaniem jest przygotowywanie oraz przekazywanie zleceń kupna i sprzedaży od swoich klientów na giełdę. Przechowuje on papiery wartościowe, przygotowuje rekomendacje i analizę, a także pomaga przy wprowadzaniu spółek na giełdę. Dodatkowo doradza inwestorom – jest to możliwe tylko w momencie, gdy makler posiada licencję.

Jak zostać maklerem giełdowym?

Najważniejsze to zdobyć licencję maklera – to ona uprawnia do wykonywania zawodu. Należy zdać egzamin maklerski, który organizuje Komisja Nadzoru Finansowego. Do egzaminu może przystąpić każdy. Jest to forma testu złożonego ze 120 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru. Egzamin przeprowadzany jest dwa razy w roku, a na rynku dostępne są profesjonalne kursy i szkolenia, które przygotowują do egzaminu maklerskiego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czym jest konto maklerskie i które wybrać, to wejdź na portal inwestum.pl, gdzie dokładnie opisano powyższe zagadnienia.

Makler – ile zarabia?

Zawód maklera może przynosić całkiem wysoką pensję, która głównie zależy od jego umiejętności. Początkujący makler może spodziewać się wypłaty w przedziale 4-6 tys. złotych, zaś doświadczony około 8-12 tys. złotych miesięcznie. Dodatkowo z łatwością może zwiększyć swój dochód dzięki premiom, które mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

W zawodzie maklera nie ma górnych granicy zarobków – końcowa kwota zależna jest od doświadczenia oraz umiejętności.