jak

Jak się uchronić przed oszustwem inwestycyjnym?

Jak się uchronić przed oszustwem inwestycyjnym?

Jak się uchronić przed oszustwem inwestycyjnym? To, że komuś udało się nas oszukać jeszcze o nas wcale źle nie świadczy. Niektórzy przestępcy radzą sobie z tym naprawdę dobrze i możemy mieć spore problemy z rozeznaniem. Pisaliśmy już o tym, kim są naciągacze i jakimi drogami próbują się z nami skontaktować. Oszuści mogą składać nam rzekomo świetną ofertę inwestycji w waluty, kryptowaluty czy złoto. Jeśli jednak spotkamy się z taką ofertą, a nie mamy pewności, czy mamy do czynienia z oszustem, może podjąć kilka środków ostrożności. Co takiego powinniśmy zrobić?

Jak wykryć naciągacza?

Pierwszym momentem, w którym powinniśmy włączyć czujność jest sam fakt, że ktoś proponuje nam łatwe wzbogacenie się. Nikt nam nie da pieniędzy za nic nierobienie i osoba, która przekonuje, że szybko zrobi z nas milionera, prawdopodobnie ma coś do ukrycia.

Zanim przelejemy swoje środki pieniężne jakiejkolwiek firmie, upewnijmy się, że taka istnieje. Jeśli nazwa spółki, z jaką mamy podjąć współpracę, nie widnieje na żadnym z oficjalnych rejestrów powinna nam się zapalić lampka.

Oprogramowanie ułatwiające przestępstwa

Może się okazać, że taki pośrednik (przedstawiający się czasem jako doradca finansowy) prosi nas o pobranie specjalnego oprogramowania. Nigdy nie zgadzajmy się na coś takiego, bo może to oznaczać, że wszystkie wprowadzone przez nas dane trafią do naciągacza. Uważajmy też jakie linki klikamy. Jeśli jakiś odnośnik przekierowuje nas na stronę naszego banku, upewnijmy się, że to naprawdę strona banku. Usługi internetowe banków zawsze są odpowiednio zabezpieczone i zwracajmy uwagę, czy obok adresu widnieje charakterystyczna ikonka kłódki. Pamiętajmy też, że płatności przelewem online należy robić poprzez samodzielne zalogowanie się na stronie. Jeśli przechodzimy do strony banku przez klikanie odnośnika, róbmy to tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z zaufaną stroną.

Uwaga na przelewy od nieznajomych

Innym sposobem na oszustwo jest przelanie komuś pieniędzy i poproszenie, aby przelał je dalej. Jeśli zobaczymy, że na naszym koncie pojawią się pieniądze od obcej osoby, która poprosi, abyśmy przelali je dalej, odmówmy. Te pieniądze mogą pochodzić z przestępstwa, a dalsze ich przelania oznacza współudział. Najlepiej w tej sytuacji skontaktujmy się z obsługą naszego banku z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tej kłopotliwej sytuacji.