Domowe rachunki i budżet – jak nad nimi zapanować?

Domowe rachunki i budżet – jak nad nimi zapanować?

Bez względu na to, czy właśnie planujesz wymarzony wyjazd na wakacje, zakup nowego telefonu czy też zwyczajnie – musisz „zaciskać pasa”, by być w stanie przeżyć do kolejnej wypłaty, zwrócenie uwagi na miesięczne rachunki i wydatki to dobry pomysł, dzięki któremu można zaoszczędzić kilkaset złotych w skali roku, czy nawet miesiąca. Oczywiście, są pewne opłaty i wydatki na których kwotę nie mamy większego wpływu, a więc przykładowo – czynsz za mieszkanie. Możemy jednak przyjrzeć się innym, stałym kosztom.

Czy aby na pewno potrzebujesz tego wszystkiego?

Z cała pewnością, podobnie jak miliony polaków, opłacasz regularnie internet, kablówkę i pakiet operatora sieci komórkowej. W przypadku usług operatora sieci komórkowej, zwróć uwagę na to, czy aby na pewno wykorzystujesz wszystkie usługi w aktualnie posiadanym pakiecie. Być może co miesiąc zostaje Ci nadwyżka dodatkowych „gigabajtów” internetu komórkowe, których zwyczajnie nie wykorzystujesz. Podobnie sprawa ma się w przypadku kablówki – zastanów się, czy oglądasz wszystkie dostępne kanały, czy też ograniczasz się jedynie do kilku. Jeżeli nie korzystasz z pełni usług, za które płacisz, dobrym pomysłem będzie modyfikacja umowy lub wybranie nowego dostawcę, który zapewni Ci korzystniejsze warunki.

Prąd i woda, czyli jak zmniejszyć wydatki.

Jeżeli znaczną część czasu spędzasz poza domem, najpewniej nie odłączasz wszystkich urządzeń elektronicznych od źródła zasilania po wyjściu z mieszkania. A to spory błąd, dlaczego? Nawet jeżeli Twój komputer, telewizor czy router są wyłączone, a wciąż podpięte do gniazdka zasilania, to pobierają prąd, generując tym samym koszty. Najprostszym rozwiązaniem byłoby zwyczajnie odłączanie urządzeń z prądu, możesz także zainwestować w czasowe wyłączniki. Dobrym rozwiązaniem będzie także wymienienie tradycyjnego oświetlenia na oświetlenie LED-owe, które jest o wiele bardziej energooszczędne. Najpewniej posiadasz także zmywarkę oraz pralkę, zastanów się więc, czy nie używasz tych urządzeń nazbyt często. Rób pranie tylko wtedy, gdy uzbierasz większą ilość ubrań. Tak jak już zostało wspomniane – zawsze warto rozglądać się za alternatywnymi dostawcami, być może będziesz w stanie uzyskać znacznie korzystniejszą ofertę od tej, którą posiadasz aktualnie.