Dlaczego warto inwestować?

Jeśli jesteś dopiero na początku swojej inwestorskiej drogi albo na poważnie zaczynasz myśleć o zainwestowaniu swoich pieniędzy, na pewno zastanawiasz się, po co właściwie to wszystko. Nie chodzi już nawet o sposoby, narzędzia czy zysk. Pojawia się poważne pytanie. Dlaczego w ogóle warto inwestować?

Nie ważne, czy fundusze, które chcesz przeznaczyć na inwestycje wynoszą 1000, 5000, czy miliony złotych. Najważniejsze, to po prostu zacząć. Oczywiście nie można tego zrobić chaotycznie, bez planu czy oceny ryzyka.

Wiadomo, że inwestując, chcemy osiągnąć zysk. I to właśnie pierwszy powód, dla którego warto zastanowić się nad inwestycjami. Wiele z nich, po dokładnej analizie, poznaniu rynku, jego zasad może przynieść powiększenie naszego portfela o konkretne sumki. Jak już wspomnieliśmy na początku, ważne jest, aby zastanowić się, w jakim momencie i ile konkretnie możemy zainwestować. Jeśli nic nie dasz, nic nie zyskasz. Tak jest z inwestycjami. Pieniądze, które są bezpiecznie schowane w przysłowiowej „skarpecie” nie pracują na siebie, nie przynoszą zysku, a przez inflację, wręcz tracą na swojej wartości.

Inflacja to kolejny powód, żeby na poważnie zastanowić się nad inwestowaniem.

Sam na pewno nie raz zauważyłeś, że idąc do sklepu parę lat temu, na przykład z kwotą pięćdziesięciu złotych, można było kupić znacznie więcej niż teraz. To jeden z przykładów inflacji, czyli spadku wartości pieniądza. Dlatego też nie jest żadną tajemnicą, że Twoje pieniądze, które masz w portfelu czy na koncie, nie pracują, a więc z czasem również i ich wartość spada. Chcąc zyskać, trzeba je rozważnie i odpowiedzialnie inwestować, pamiętając przy tym, że inwestycje zawsze niosą ze sobą pewne ryzyko.

Inwestowanie to również pewnego rodzaju zabezpieczenie na przyszłość.

Pieniądze z konta możesz na przykład przekazać na specjalne konta emerytalne, które dostępne są w większości banków. To inwestycja w Twoją nieuchronną przyszłość ? Choć pewnie jesteś w takim momencie życia, że nie myślisz o swojej emeryturze, warto jednak już teraz zainteresować się nieco tematem. Jeśli nie masz jeszcze tak dalekich planów, może zastanowisz się nad lokatą? To również sposób, by Twoje pieniądze nie leżały bezczynnie. Choć obecnie prawdopodobnie nie zarobisz na tym zbyt wiele, zawsze jakieś parę złotych znajdzie się w Twojej kieszeni. Czasami o to chodzi w inwestowaniu, by iść małymi kroczkami, ale do obranego celu.

Dlaczego jeszcze warto mądrze inwestować? Na pewno każdy ma swoje powody, dlaczego w ogóle rozpoczyna lub już zaczął mądrze gospodarować swoimi pieniędzmi… Jedno jest pewne. Trzeba zacząć, by coś zyskać.