Rodzaje kont oszczędnościowych

Możliwość otworzenia konta oszczędnościowego w swojej ofercie posiada wiele banków, a więc otworzenie takiej wirtualnej skarbonki nie stanowi żadnego problemu. Można zrobić to w łatwy sposób przez internet, a nawet telefon. Przez obecną sytuację na świecie coraz częściej pada pytanie, czy warto założyć konto oszczędnościowe? 

Po podjęciu właściwej decyzji o otwarciu wirtualnej skarbonki należy dowiedzieć się więcej o rodzajach kont oszczędnościowych. Każdy bank posiada własną politykę firmy wpływającą na ofertę. Niektóre firmy oferują odkładanie poprzez wydawanie, a inne lokaty oszczędnościowe z brakiem dostępu do środków na wybrany okres czasu. Dobrze jest przyjrzeć się możliwościom przed wybraniem się do dowolnej placówki wybranego banku.

Rodzaje kont oszczędnościowych

Najczęściej spotykanym rodzajem skarbonki oszczędnościowej jest konto, które automatycznie pobiera fundusze z rachunku bankowego i lokuje je w oddzielnym miejscu.  Kwota pobierana jest zazwyczaj co miesiąc, a jej wysokość ustalana podczas zakładania konta oszczędnościowego. Tutaj banki wychodzą z dodatkową propozycją, jaką jest możliwość nieposiadania dostępu do środków do czasu, aż nie uzbiera się kwota wyznaczona przez posiadacza rachunku. Decydując się na uzbieranie 10 tysięcy złotych, odkładając 500 złotych co miesiąc, środki otrzyma się dopiero po półtora roku.

Dla osób, które często robią zakupy za pomocą karty debetowej, istnieje bardzo sprytna możliwość oszczędzania pieniędzy. Mianowicie bank po każdej udanej transakcji zaokrągla kwotę do okrągłej sumy i pobrane środki przesyła na konto oszczędnościowe. Wydając 64 złote na zakupy w sklepie spożywczym, pobrane zostanie 70 złotych w celu przesłania 6 złotych na rachunek oszczędnościowy.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego konta oszczędnościowego?

Pierwszą rzeczą, która warta jest największej ilości uwagi, jest oczywiście oprocentowanie. Może ono być stałe lub zmienne i w większym, lub mniejszym stopniu wpływać na zysk. Należy pamiętać również, iż konta oszczędnościowe posiadają swoje opłaty. Niektóre banki wymagają płacenia za prowadzenie rachunku oraz transakcje odbywające się za jego pośrednictwem. Cały regulamin powinien być dostępny na stronie internetowej firmy. Niekiedy, aby założyć wirtualną skarbonkę, trzeba posiadać również zwykły rachunek bankowy.