Oszczędzanie na emeryturę – jak się za to zabrać?

Większość osób jest zdania, że o swoją emeryturę trzeba zadbać samodzielnie. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ wysokość wypłacanych świadczeń jest relatywnie wysoka, a koszty codziennego życia coraz wyższe. W tym, co równie istotne, podeszły wiek sam w sobie jest sporym problemem, a przy tym – generuje również nowe. Nie ma co ukrywać – ogromna część emerytów zmaga się ze sporą ilością chorób i schorzeń, które co miesiąc pochłaniają znaczącą ilość pieniędzy, ze względu na konieczność zakupu licznych leków. Wydawać się może, że perspektywa emerytury jest na tyle odległa, że zwyczajnie nie ma co sobie tym zaprzątać głowy. Czas jednak przemija nieubłaganie. Jak więc zabezpieczyć swoją emeryturę?

Regularne odkładanie.

Dobrym rozwiązaniem będzie otworzenie osobnego konta, lub lokaty, na którą co miesiąc przelewać będziemy określoną sumę pieniędzy. Nie musi to być zawrotna kwota, a jedynie w granicach naszych możliwości. Ponadto pozwoli nam to wyrobić w sobie nawyk oszczędzania pieniędzy. Co równie istotne, zgromadzone w ten sposób fundusze, choć z góry przeznaczone na emeryturę, mogą się także przydać w przypadku kryzysowej sytuacji.

Inwestycje.

Inwestowanie to świetny sposób na mnożenie swojego kapitału, lub też jego zamrożenie w dłuższej perspektywie czasu. Nie ma jednak co ukrywać, że inwestycje wiążą się ze sporym ryzykiem – zwłaszcza jeżeli nie mamy w tej kwestii żadnej wiedzy i doświadczenia. Zanim więc zaczniemy przelewać część naszych zarobków na poczet inwestycji, dokładnie zbadajmy temat i zasięgnijmy porady specjalisty.