Co to jest PIT 36L?

Co to jest PIT 36L? Do kiedy należy złożyć deklarację? Jak wysłać PIT 36L? Czy można wypełnić i przesłać formularz online? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury.

  1. Co to jest PIT 36L?
  2. Czym jest podatek liniowy?
  3. Do kiedy złożyć formularz PIT 36L?
  4. Jak wysłać PIT 36L?

Każda osoba, która w konkretnym roku podatkowym osiągnęła jakikolwiek przychód, ma obowiązek wykonać rozliczenia rocznego podatku dochodowego. Jak tego dokonać? Wypełniając odpowiednią dla siebie deklarację PIT. Zastanawiasz się, czy PIT 36L jest odpowiednim formularzem dla Ciebie? Kto właściwie może rozliczyć się za pomocą tej deklaracji? Jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą, koniecznie zapoznaj się ze szczegółami dotyczącymi PIT 36L.

Co to jest PIT 36L?

Deklaracja PIT 36 to formularz, który wypełniają podatnicy prowadzący w danym roku podatkowym działalność gospodarczą pozarolniczą. Działalność ta musi być opodatkowana na ogólnych zasadach oraz przy zastosowaniu skali podatkowej. Deklaracja PIT 36 obejmuje także te działy produkcji rolnej specjalne, które również są opodatkowane na wspomnianych ogólnych zasadach. Przychody mogą również pochodzić z dzierżawy lub najmu.

Jeśli rozliczasz przychody, które pochodzą z Twojej działalności gospodarczej i złożyłeś w poprzednim roku (lub wcześniej) oświadczenie o wyborze podatku liniowego, wypełniasz formularz PIT 36L, który wiąże się właśnie z podatkiem liniowym 19%. Nie każdy podatnik może jednak rozliczać się liniowo i tym samym wypełniać deklarację PIT-36L. Formularz ten wybierają osoby, które prowadzą działalność gospodarczą jako osoby fizyczne, wspólnicy spółki cywilnej, wspólnicy spółki jawnej czy partnerzy spółki partnerskiej.

Czym jest podatek liniowy?

Podatek liniowy wyróżnia się tym, że ma jednolitą stawkę podatku, która wynosi 19%. Stawka ta nie zmienia się, bez względu na wysokość osiąganych przez podatnika dochodów. Warto wiedzieć, że podatnik liniowy nie będzie dla każdego korzystny. Z takiej formy powinien skorzystać każdy, kto osiąga wysoki dochód – ale tylko i wyłącznie z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Jeśli jesteś zainteresowany podatkiem liniowym, pamiętaj, że opodatkowanie ze stałą 19% stawką nie pozwala na wykorzystywanie niektórych podatkowych odliczeń czy ulg.

Jeśli wybrałeś podatek liniowy, nie możesz również łączyć innych źródeł przychodu na swoim zeznaniu rocznym. W takiej sytuacji musisz rozliczyć dochody na oddzielnych formularzach. Na przykład masz dochód z tytułu umowy o pracę i drugi z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Dochody ze stosunku do pracy rozliczasz na standardowym zeznaniu rocznym PIT-37, a za działalność gospodarczą na deklaracji PIT-36L.

Do kiedy złożyć formularz PIT 36L?

Zeznanie roczne za rok poprzedni składa się do 30 kwietnia. Jeśli tego dnia wypada dzień wolny od pracy, ostateczny termin przesuwa się do przodu na pierwszy roboczy dzień. W 2020 roku 30 kwietnia przypada na sobotę. Zatem ostatnim dniem składania deklaracji PIT 36L będzie poniedziałek – drugiego maja.

Jak wysłać PIT 36L?

Deklaracje PIT aktualnie można składać do urzędu skarbowego w trzech formach. A mianowicie listownie, indywidualnie, czyli bezpośrednio w US oraz elektronicznie. Coraz większą popularnością cieszy się składanie deklaracji PIT 36L online z tego względu, że forma ta jest dużo łatwiejsza i sprawia, że nie musimy wychodzić z domu. W Internecie znajdziesz kilka programów do wypełniania formularza PIT 36L – i innych, dzięki którym nie trzeba znać się na podatkach, ponieważ odpowiedni kreator sam zasugeruje Ci, jakie deklaracje powinieneś wypełnić i jakie dokumenty będą Ci potrzebne do poprawnego uzupełnienia PIT.

Wybór formy opodatkowania jest ważny dla każdego, niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu. Warto więc upewnić się, że podatek dochodowy jest odpowiednio zoptymalizowany, aby jak najwięcej zyskać za pracę na rzecz obecnego pracodawcy. Obecnie wprowadzane są zmiany, które dotyczą firm oraz osób fizycznych. Należy więc wszystko dokładnie sprawdzać lub skontaktować się z doświadczonym księgowym, aby w zależności od wysokości dochodu oraz tego, czy ktoś ma dostęp do innych przychodów rozliczać się na najlepszych warunkach. Niektóre rozwiązania przydadzą się w przypadku poniesionej straty, a inne są dobre dla działów specjalnych produkcji rolnej. Przedsiębiorcy mogą natomiast postawić na opodatkowanie liniowe lub działać na zasadach ogólnych. Możliwości jest zatem wiele.